Czy można uzyskać odszkodowanie za śmierć męża,
który zginął w wypadku ponad 10 lat temu?

W ustawodawstwie panuje ugruntowany pogląd, iż spowodowanie śmierci osoby bliskiej może stanowić naruszenie dóbr osobistych członków rodziny zmarłego i uzasadniać przyznanie im zadośćuczynienia na podstawie art. 448 k.c. Jednocześnie Sąd Najwyższy w uchwale  z  dnia 13 lipca 2013 roku (sygn. akt III CZP 32/11) jednoznacznie wskazał iż „Sąd może przyznać najbliższemu członkowi rodziny zmarłego zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 w związku z art. 24 § 1 k.c., także wtedy, gdy śmierć nastąpiła przed dniem 3 sierpnia 2008 r. wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia”. Dlatego fakt, iż stracilismy męża (ale dotyczy to wszystkich najbliższych nam osób jak małżonkowie, dzieci, rodzice, a czasem również wnuki, dziadkowie czy nawet osoby najbliższe chociaż nie spokrewnione) w wyniku wypadku komunikacyjnego, który miał miejsce 10 czy nawet 18 lat temu nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o należne osobom najbliższym zmarłemu zadośćuczynienie.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Adres

tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl

Dane do faktury
Tomasz Chudzikowski 
NIP 611–178–31–61
Pl. Powstańców Śląskich
8/3 53–314 Wrocław
Follow Us

Nr konta Santander 11 1910 1048 2415 0006 8154 0001

    * Pola wymagane

    Kancelaria Prawna Chudzikowski | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2020 © all rights reserved