Jak prowadzić dokumentację medyczną?

Zagadnienie dotyczące dokumentacji medycznej jest bardzo szerokie, dlatego też niniejszy artykuł zawiera jedynie jego rys. Jest to jednak tak istotna, a zarazem ciekawa – z punktu widzenia podmiotów leczniczych, kwestia, że z pewnością będzie rozszerzana w kolejnych publikacjach. Zwłaszcza, że praca z dokumentacją medyczną niejednokrotnie przysparza praktykom wielu problemów.

Od dnia 1 stycznia 2021 roku dokumentacja medyczna jest – co do zasady – prowadzona w postaci elektronicznej. Od zasady tej istnieją oczywiście wyjątki.

Tak więc dokumentacja ta może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania tak stanowi lub też w przypadku, kiedy warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej.

Jakie to sytuacje przewiduje ww. rozporządzenie? Są takie dwie: obowiązek zachowania postaci papierowej karty przebiegu ciąży oraz książeczki zdrowia dziecka.

Prawo wymaga od pracowników placówek medycznych rzetelnego wypełniania dokumentacji medycznej. Wypełniając dokumentację należy trzymać się ściśle określonych zasad.
Prawo wymaga od pracowników placówek medycznych rzetelnego wypełniania dokumentacji medycznej. Wypełniając dokumentację należy trzymać się ściśle określonych zasad.

Jako wyjątek można też wskazać, że zgodnie z przepisami intertemporalnymi rozporządzenia, dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołów ratownictwa medycznego (często potocznie zwani pogotowiami ratunkowymi lub lotniczymi pogotowiami ratunkowymi), mogą prowadzić dokumentację zgodnie z przepisami tzw. „starego” rozporządzenia (tj. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania) do dnia 31 grudnia 2022 r.

W tym miejscu podkreślić należy, że dokument prowadzony w jednej z postaci (np. elektroniczny), nie może być jednocześnie prowadzony w drugiej z nich (np. papierowej). Nie można więc dokumentacji dublować.

Skoro wiemy już w jakiej formie mamy obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej należy określić, co tę dokumentację stanowi.

Wyróżniamy więc:

  •  dokumentację indywidualną – tj. dotyczącą poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych;

  • dokumentację zbiorczą – dotyczącą ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych.

Z kolei dokumentacja indywidualna obejmuje:

  •   dokumentację indywidualną wewnętrzną – tj. przeznaczoną na potrzeby podmiotu leczniczego;

  •  dokumentację indywidualną zewnętrzną – tj. przeznaczoną na potrzeby pacjenta.
Odpowiednie prowadzenie dokumentacji medycznej jest wyjątkowo ważne do prawidłowego funkcjonowania placówki medycznej.
Odpowiednie prowadzenie dokumentacji medycznej jest wyjątkowo ważne do prawidłowego funkcjonowania placówki medycznej.

Dokumentację indywidualną wewnętrzną, zgodnie z obowiązującym prawem, stanowią:

  • historia zdrowia i choroby,
  • historia choroby,
  • karta noworodka,
  • karta segregacji medycznej,
  • karta indywidualnej opieki pielęgniarskiej,
  • karta indywidualnej opieki prowadzonej przez położną,
  • karta wizyty patronażowej,
  • karta indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej,
  • karta wywiadu środowiskowo-rodzinnego,
  • karta zlecenia wyjazdu,
  • karta zlecenia wylotu lotniczego zespołu ratownictwa medycznego,
  • karta medycznych czynności ratunkowych,
  • karta medyczna lotniczego zespołu ratownictwa medycznego,
  • karta uodpornienia, o której mowa w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
  • karta transportu medycznego,
  • karta transportu wyjazdowego sanitarnym zespołem typu „N”,
  • karta zlecenia transportu lotniczego,
  • karta przebiegu znieczulenia,
  • karta obserwacji,
  • karta obserwacji porodu,
  • wyniki badań diagnostycznych wraz z opisem,
  • protokół operacyjny,
  • okołooperacyjna karta kontrolna,


a także dokumentacja określona w innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Nowoczesna i bezpieczna placówka medyczna to nie tylko wysokiej jakości sprzęt i wykwalifikowany personel, ale i odpowiednie przeszkolenie związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej.
Nowoczesna i bezpieczna placówka medyczna to nie tylko wysokiej jakości sprzęt i wykwalifikowany personel, ale i odpowiednie przeszkolenie związane z prowadzeniem dokumentacji medycznej.

Dokumentacja indywidualna zewnętrzna to:

  • skierowanie do szpitala lub innego podmiotu udzielającego stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne,
  • skierowanie na badanie diagnostyczne, konsultację lub leczenie,
  • skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19,
  • karta przebiegu ciąży,
  • książeczka zdrowia dziecka,
  • karta informacyjna z leczenia szpitalnego,
  • informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych produktach leczniczych, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych,
  • książeczka szczepień, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,
  • Karta Szczepień,
  • karta medycznych czynności ratunkowych,
  • zaświadczenie,
  • orzeczenie,
  • opinia.

Pamiętać przy tym należy, że w przypadku wydania podmiotowi zewnętrznemu (np. pacjentowi) dokumentacji indywidualnej zewnętrznej, w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej trzeba dokonać stosownego wpisu, w tym zamieścić adres repozytorium, pod którym znajduje się wydana dokumentacja indywidualna zewnętrzna lub załączyć cyfrowe odwzorowanie tej dokumentacji w postaci papierowej. W przypadku natomiast prowadzenia dokumentacji indywidualnej wewnętrznej w postaci papierowej należy załączyć kopię lub dokładny opis wydanej dokumentacji indywidualnej zewnętrznej.

Z praktyki prawniczej wynika, że prowadzący podmioty lecznicze i ich pracownicy mają też spore problemy z szeroko rozumianym dokonywaniem wpisów w dokumentacji medycznej.

Krótko można więc przypomnieć, że wpisu w dokumentacji dokonuje się niezwłocznie po udzieleniu świadczenia zdrowotnego, przy jednoczesnym zapewnieniu niezaprzeczalności i integralności danych (dokumentacja w formie elektronicznej), a w dokumentacji w postaci papierowej w sposób czytelny i w porządku chronologicznym.

Jak natomiast należy rozumieć sformułowanie „niezwłocznie”? Znaczy to tyle, co bez zbędnej zwłoki. Chodzi tu jednak o realny termin, który uwzględnia okoliczności dotyczące zarówno czasu, jak i miejsca. Nie jest to jednak – jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać – termin natychmiastowy. Termin natychmiastowy oznaczałby, że obowiązek ten winien zostać spełniony w tym samym momencie, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego. W wielu przypadkach byłoby to po prostu niemożliwe.

Osoby zajmujące się dokumentacją medyczną muszą również pamiętać, że wszelkie wpisy i ich zmiany należy opatrzyć oznaczeniem osoby ich dokonującej. Oznaczenie to obowiązkowo zawiera:

– imię (imiona) i nazwisko,

– tytuł zawodowy – nie dotyczy to jednak osoby upoważnionej do wystawiania recept oraz osoby upoważnionej do wystawiania zaświadczeń lekarskich 

– numer prawa wykonywania zawodu, jeżeli został nadany,

– unikalny identyfikator upoważnienia nadany przez Rejestr Asystentów Medycznych – w przypadku osoby upoważnionej, o której mowa wyżej,

– podpis

Odnosząc się do kwestii podpisu dokumentacji medycznej warto wskazać, że dokumentację podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym dokumentację wewnętrzną można podpisać również przy wykorzystaniu wewnętrznych mechanizmów systemu teleinformatycznego.

Co ważne: dokumentację w postaci papierowej opatruje się własnoręcznym podpisem, niedopuszczalne jest używanie faksymile. Jest to bowiem jedynie kopia podpisu.

Jednocześnie wpis w dokumentacji w postaci papierowej nigdy nie może być z niej usunięty, a jeżeli został dokonany błędnie, po prostu się go skreśla i zamieszcza adnotację o przyczynie błędu oraz datę i oznaczenie (jak wyżej) osoby dokonującej adnotacji. Dokumentacja bowiem zawsze musi odpowiadać stanowi faktycznemu.

Zrozumienie definicji i zasad związanych z prowadzeniem dokumentacji medycznej to ważna umiejętność, którą powinni posiadać pracownicy placówek medycznych.

W tym miejscu pojawia się pytanie: Co zrobić, gdy błąd dotyczy dokumentacji medycznej prowadzonej w formie elektronicznej? W takiej sytuacji korekta musi nastąpić w systemie teleinformatycznym, który powinien zapewniać wymagalność identyfikacji osoby sporządzającej dokumentację oraz dokonującej wpisu lub innej zmiany i zakresu dokonanych zmian w dokumentacji lub metadanych.

Nie może umknąć też uwadze, że jeśli dokonujemy korekty w dokumentacji medycznej zewnętrznej, która została już wydana z błędnym wpisem podmiotowi trzeciemu (np. pacjentowi) wówczas podmiot ten należy poinformować o błędzie oraz przekazać poprawioną – zgodnie z powyższymi wskazaniami – wersję dokumentacji.

Wreszcie oświadczenia pacjenta, które zamieszcza się w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej tj. oświadczenia:

– o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu (ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej oraz danych umożliwiających kontakt z tą osobą),

– o upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej,

– o wyrażeniu zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych,

mogą być złożone na urządzeniu elektronicznym (np. tablecie). Dokumentacja jednak dostępna na takim urządzeniu musi podlegać odpowiednim zabezpieczeniom zapewnionym we wskazany niżej sposób, a samo urządzenie musi umożliwiać złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego, podpisu osobistego albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kolejną bardzo ważną kwestią dotyczącą dokumentacji medycznej jest jej zabezpieczenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wymaga ono w szczególności:

  •  systematycznego szacowania ryzyka zagrożeń oraz zarządzania tym ryzykiem;
  • opracowania i stosowania udokumentowanych procedur zabezpieczania dokumentacji i systemów ich przetwarzania, w tym procedur dostępu oraz przechowywania;
  • środków bezpieczeństwa adekwatnych do zagrożeń, uwzględniających najnowszy stan wiedzy;
  • dbałości o aktualizację oprogramowania;
  • bieżącego kontrolowania funkcjonowania organizacyjnych i techniczno-informatycznych sposobów zabezpieczenia, a także okresowego dokonywania oceny skuteczności tych sposobów;
  • przygotowania i realizacji planów przechowywania dokumentacji w długim czasie, w tym jej przenoszenia na informatyczne nośniki danych i do nowych formatów danych, jeżeli tego wymaga zapewnienie ciągłości dostępu do dokumentacji.

Podmioty lecznicze, z uwagi na ochronę danych wrażliwych dotyczących pacjentów, oraz ze względu na coraz częściej występujące ataki hakerskie mające na celu uzyskanie okupu winny przykładać do powyższego szczególną wagę.

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.