Umowy kredytów frankowych oferowanych przez Santander Consumer Bank S.A., podobnie jak umowy stosowane przez dawny Fortis Bank S.A., zawierały zapisy, które mogą łatwo zostać zakwalifikowane jako klauzule abuzywne.
Jednym z takich zapisów jest mechanizm wypłaty kredytu. Bank bowiem jednostronnie ustalał kurs kupna CHF na podstawie tabeli kursowej banku. Na tej podstawie przeliczano kwotę wyrażoną w złotówkach na wartość salda wyrażonego we frankach szwajcarskich.
zczęście frankowiczów, w umowach kredytów frankowych znalazły się także zapisy budzące wątpliwości w orzecznictwie. Jednym z takich zapisów było postanowienie przewidujące spłatę kredytu w złotówkach, ale przeliczanych na podstawie kursu sprzedaży NBP.
Na nieszczęście frankowiczów, w umowach kredytów frankowych znalazły się także zapisy budzące wątpliwości w orzecznictwie. Jednym z takich zapisów było postanowienie przewidujące spłatę kredytu w złotówkach, ale przeliczanych na podstawie kursu sprzedaży NBP.
Można zauważyć, że bank zarabiał na tzw. spreadzie walutowym, czyli różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży. Jednak w tym wypadku kurs został ustalony przez niezależny podmiot, czyli Narodowy Bank Polski.
Właśnie skorzystanie z kursu „zobiektywizowanego”, ustalonego przez NBP sprawia, że umowy z Santander Consumer Bankiem S.A. są specyficzne. Jednak Sąd Okręgowy we Wrocławiu w uzasadnieniu do wyroku z dnia 25 lutego 2022 wskazał, że nawet zapisy tego typu mogą być abuzywne:
Sąd Okręgowy we Wrocławiu (sygn. akt I C 334/21)Wprawdzie kurs NBP stanowi niezależne od stron kryterium, jednakże powyższe postanowienia, w realiach niniejszej sprawy również można uznać za abuzywne (…). Za sprzeczną z zasadami współżycia społecznego i naruszającą interes konsumenta należy uznać sytuację, w której wysokość jego zobowiązania jako całości jest ustalana w oparciu o kryterium określone jednostronnie przez drugą stronę umowy, zaś wysokość miesięcznych rat jest ustalana w oparciu o inne kryterium. Drugie z kryteriów jest wprawdzie zobiektywizowane, jednakże w żaden sposób nie usuwa to wadliwości umowy dotyczącej przeliczania świadczenia w złotówkach na walutę obcą przy uruchamianiu kredytu, a po drugie za oczywiście nieprawidłową należy uznać sytuację, w której dochodzi do zróżnicowania mierników wartości na potrzeby określenia wysokości zobowiązania jako całości oraz na potrzeby płatności poszczególnych rat
Sąd ten, podobnie jak inne sądy badające umowy z Santander Consumer S.A., zauważył, że bank zastosował kurs sprzedaży NBP, a nie np. średni kurs franka szwajcarskiego publikowany przez Narodowy Bank Polski. Przez zastosowanie spreadu walutowego, bank zwiększał poziom swojego zysku.
Patrząc na powyższe uzasadnienie wyroku, a także na inne orzeczenia zapadające w podobnych sprawach, możemy zobaczyć, że zastosowanie kursu sprzedaży NBP dla rozliczenia spłat kredytu może zostać zakwalifikowane jako klauzula abuzywna.
Masz kredyt w Santander Consumer Bank S.A. i zastanawiasz się, czy możesz dochodzić unieważnienia umowy? Wyślij nam swoją umowę do bezpłatnej analizy na adres: frankowicze@chudzikowski.pl
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001
Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved