Czy osiągane przez Fundację Rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku CIT ?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie określonym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Majątek fundacji składa się ze środków pieniężnych w walucie polskiej lub w walutach obcych, które mogą pochodzić z: funduszu założycielskiego wniesionego do fundacji rodzinnej przez fundatorów, darowizn, spadków, a także z działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną. Przy pomocy zgromadzonego mienia fundacja zakładać lokaty bankowe na podstawie umów rachunku lokaty terminowej z bankiem. W związku z lokowaniem przez fundację rodzinną środków pieniężnych na rachunkach lokat terminowych podmiot może osiągać przychody z tytułu odsetek od tych lokat.

W uzasadnieniu wniosku o wydanie interpretacji wskazano, że przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej, zgodnie z którym fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców tylko w zakresie najmu, dzierżawy oraz udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. To właśnie ta ostatnia przesłanka stanowiła uzasadnienie wnioskodawcy jako podstawę do zwolnienia z podatku.

Dyrektor KIS w uzasadnieniu interpretacji wskazał, że ustawa o fundacji rodzinnej nie definiuje uregulowanej w art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy działalności fundacji rodzinnej w postaci „udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie”. Zgodnie natomiast z definicją zawartą w Internetowym Słowniku Języka Polskiego (PWN) pojęcie „udostępnić” oznacza „umożliwić korzystanie z czegoś”. Jednocześnie ustawodawca nie ograniczył (nie zawęził) podstawy prawnej, w oparciu, o którą może mieć miejsce „udostępnianie mienia do korzystania” w rozumieniu ww. przepisu. Z literalnego brzmienia przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej wynika zatem, iż ustawodawca, określając możliwy zakres działalności fundacji rodzinnej, zezwolił na wszelkie dopuszczalne przez prawo sposoby udostępniania przez fundację rodzinną mienia (w tym również środków pieniężnych) do korzystania.

Zbliżenie na część pieniędzy odzyskanych przy pomocy sankcji kredytu darmowego.
Kwestia sankcji kredytu darmowego pojawia się w orzecznictwie sądów krajowych, jak i TSUE.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa Dyrektor KIS doszedł do wniosku, że nie można w ogóle uznać za wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców lokowania na bankowym rachunku lokaty terminowej środków pieniężnych w walucie polskiej lub w walutach obcych należących do fundacji rodzinnej, a pochodzących z wymienionych we wniosku tytułów, tj. funduszu założycielskiego wniesionego do fundacji rodzinnej przez fundatorów, otrzymanych darowizn, spadków oraz działalności gospodarczej wykonywanej przez fundację rodzinną w zakresie określonym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej.

Zatem, co do zasady KIS zgodził się, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, jednakże wynika to z innych przyczyn niż wskazane w uzasadnieniu stanowiska, a to z uwagi że przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych nie stanowią działalności gospodarczej zgodnie z definicją art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców. 

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej w zw. z art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców.

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane
    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2025 © all rights reserved
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.