Analizę problemu oprzeć należy na art. 1 ust. pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od czynności cywilnoprawnych.
Art. 1. 1.Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c) (uchylona)
d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego
długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części
dotyczącej spłat lub dopłat,
g) (uchylona)
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz
odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,
k) umowy spółki;”
Określony przez ustawodawcę zamknięty katalog wyznacza dokładnie zakres czynności podlegających opodatkowaniu, a jego rozszerzanie jest niedozwolone.
Mając powyższe na uwadze należy się zastanowić czy umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce kapitałowej na fundację rodzinną (dalej jako: umowa przeniesienia) mieści się w katalogu art. 1 ust. 1 pkt. 1 Ustawy o podatku dochodowym od czynności cywilnoprawnych. Umowa przeniesienia uregulowana jest w art. 10 Kodeksu spółek handlowych.
Art. 10. § 1. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi.
§ 2. Ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
§ 3. W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.
Jak widać KSH określa niezbędne minimum prawne umożliwiające zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika. Przy tym należy mieć na względzie, że czynność ta może być przeprowadzona w dowolnej formie prawnej tj. zarówno na podstawie umowy nazwanej (np. umowy sprzedaży), jak i umowy nienazwanej, bowiem przepisy KSH jak widać formy tej nie określają.
Kontynuując rozważania podkreślić należy, że ocena charakteru umowy zależy nie od jej nazwy, ale od rzeczywistej treści oraz celu i zgodnego zamiaru stron (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25 listopada 2010 r. [I CSK 703/09]).
Czynność przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki na podstawie art. 10 KSH znacząco różni się od umowy sprzedaży uregulowanej w art. 535 KC, która to właśnie wskazana została w art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jako podlegająca opodatkowaniu.
Na dowód powyższego wskazać należy różnice w zakresie przedmiotowym obu umów. Zgodnie bowiem z art. 535 KC, w umowie sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Zakres przedmiotowy z umowy przeniesienia z art. 10 KSH jest natomiast dużo szerszy – przenosi ona na nabywcę nie tylko ogół praw, ale i obowiązków wspólnika. Ponadto na mocy § 3 omawianego przepisu w przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania ww. spółki osobowej.
Jak więc widać umowa sprzedaży od umowy przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej znacząco się różni, a ta druga nie mieści się w katalogu z art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od czynności cywilnoprawnych. Przeprowadzona, analiza oparta na interpretacji dyrektora KIS, jednoznacznie obrazuje, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej na fundację rodzinną nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Podstawa prawna: art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, art. 10 Kodeksu spółek handlowych, art. 535 Kodeksu cywilnego.
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001