Ugoda frankowa – jakie kryje pułapki?

Ugody frankowe to porozumienia między bankami a kredytobiorcami, które mają na celu rozwiązanie sporów dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych kursem CHF. W polskim systemie prawnym wyróżniamy ugodę sądową i pozasądową, a także ugodę zawartą przed mediatorem. Ugoda sądowa zawierana jest przed sądem w trakcie postępowania sądowego, natomiast ugoda pozasądowa zawierana jest poza sądem, bez udziału sędziego. Taka ugoda nie podlega bezpośredniej kontroli sądu, co sprawia, że jest bardziej elastyczna, ale w związku z tym może również zawierać postanowienia niekorzystne dla kredytobiorcy.

Ugody frankowe są już proponowane przez prawie każdy bank. Oferty są bardzo różne, czasami bardziej korzystne, czasami mniej. Ugody proponują przede wszystkim: PKO BP, Pekao, Millennium, BNP Paribas oraz mBank.

Na czym polega ugoda frankowa proponowana przez bank w sprawie kredytu?

Ugoda frankowa sprowadza się w istocie do potwierdzenia, że umowa kredytu jest ważna, i polega na przekształceniu kredytu frankowego na kredyt złotowy. Banki nie przyznają faktu nieważności umowy (w treści ugód umieszczają wyraźnie oświadczenia, że ich zdaniem umowa kredytu jest ważna i nadal obowiązuje), a następnie na:

  1. przeliczeniu udzielonej kwoty kredytu wyrażonej we frankach szwajcarskich na kwotę w złotych polskich i przeliczeniu od początku kredytu wg oprocentowania stawką WIBOR, tak jakby był to kredyt złotowy;

  2. przeliczenie aktualnego salda kredytu wyrażonego we frankach szwajcarskich na złotówki wg kursu średniego,

a po ustaleniu ww. kwot bank zaproponuje zmniejszenie salda zadłużenia lub jego wyzerowanie, rzadziej zwrot na rzecz frankowicza jakiejś kwoty.

Napis: jakie pułapki kryją się w ugodach frankowych? Podatek dochodowy, utrata znacznych kwot z tytułu odsetek kredytu frankowego, pierwsze propozycje ugód frankowych są niekorzystne, warunki ugody frankowej są znacznie lepsze po złożeniu pozwu.

Zalety ugody frankowej

    1. szybsze rozwiązanie sporu, czasem bez konieczności prowadzenia procesu sądowego,

    2. z reguły — natychmiastowe korzyści finansowe.

Wady ugody frankowej

  1. znacząco niższe korzyści finansowe – frankowicz w ugodzie zrzeka się dalszych roszczeń wobec banku,

  2. brak możliwości odzyskania odsetek ustawowych od żądanych od banku kwot za okres postępowania sądowego.

Jakie pułapki kryją się w ugodach frankowych?

  1. Zwykle pierwsze propozycje ugód frankowych składane przez banki są nieopłacalne dla kredytobiorcy i znacznie odbiegają od aktualnej sytuacji orzeczniczej.

  2. Zawarcie ugody z bankiem zamyka drogę kredytobiorcy do unieważnienia umowy, co pozwala bankowi zaoszczędzić znaczną ilość środków w związku z wysokim prawdopodobieństwem przegrania sprawy w sądzie i unieważnieniem nieuczciwej umowy.

  3. Brak udzielania przez banki informacji o faktycznych nadpłatach ponad kwotę wypłaconego kredytu — banki oferują umorzenie części pozostałego kredytu, co wydaje się korzystne, aby skłonić ich do szybkiej decyzji bez pełnej wiedzy.

  4. Presja czasu — banki wywierają presję, np. przez telefony lub twierdzenie, że oferta jest ograniczona czasowo. W praktyce terminy związania ofertą banku są dość płynne — tzn. ich przekroczenie wcale nie wiąże się z wygaśnięciem oferty, lecz często z jej odnowieniem po jakimś czasie na korzystniejszych warunkach. Zatem nie warto się spieszyć — najlepiej na chłodno i spokojnie policzyć, czego bank oczekuje w zamian. Warto pamiętać, że warunki ugód zazwyczaj są lepsze po złożeniu pozwu lub po korzystnym wyroku w sądzie I instancji.

  5. Większość banków nie proponuje ugód osobom, które już spłaciły kredyt. Oferty te są kierowane wyłącznie do kredytobiorców w trakcie spłaty. Dla tych, którzy zakończyli spłatę, jedynym rozwiązaniem pozostaje postępowanie sądowe.

  6. Propozycje ugodowe nie biorą pod uwagę należności konsumentów z tytułu odsetek ani kosztów poniesionych w procesie sądowym — frankowicz może stracić duże kwoty z tego tytułu.

  7. Podatek dochodowy — ostrożność powinni zachować też kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt na różne cele (inne niż mieszkaniowe) lub spłacają dwa lub więcej kredytów — w takich sytuacjach należy uiścić podatek od przychodu uzyskanego z umorzenia kredytu (podatek nie będzie należny od kwot przeznaczonych na cele mieszkaniowe i w przypadku pierwszej ugody). Pozostałe ze względów podatkowych mogą stać się nieopłacalne – bank wystawi PIT-11 i od wartości umorzenia trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Oczywiście, każda przesłana przez bank propozycja ugody frankowej powinna być dokładnie przeanalizowana pod kątem całości jej zapisów. Nie należy bezgranicznie ufać bankowi i bez zastanowienia zgadzać się na zaproponowane warunki – to właśnie bank wiele lat temu oferował kredyty, przez który konsumenci musieli spłacać znacznie wyższe raty. Z tego względu, przed udzieleniem bankowi jakiejkolwiek odpowiedzi, rekomendujemy skorzystanie z pomocy prawnika.

Umów się na darmową
rozmowę i dowiedz się,
jak możemy Ci pomóc!

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane
    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2024 © all rights reserved
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.