Zielone światło dla kredytobiorców Getin Banku!

Dlaczego warto skierować sprawę do sądu?

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku w lipcu 2023 roku wywołało ogromne zaniepokojenie wśród frankowiczów. Wynik procesu sądowego planowanego przez konsumentów, którzy liczyli na unieważnienie umowy kredytowej, stał się nagle odległy i niejasny. Sądy zaczęły masowo zawieszać postępowania wytoczone przez kredytobiorców, a frankowicze zostali postawieni w trudnej sytuacji finansowej, kontynuując spłatę kredytów – niepewni, czy uda im się odzyskać wpłacane środki.

Dzięki uchwale Sądu Najwyższego z 19 września 2024 roku (III CZP 5/24) sytuacja konsumentów może ulec diametralnej zmianie. Sąd Najwyższy jasno określił, że sprawy frankowe o unieważnienie umowy kredytu mogą być prowadzone równolegle z postępowaniem upadłościowym, co oznacza nowe możliwości dla kredytobiorców. Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość, nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, a tym samym może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.

Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego?

Uchwała Sądu Najwyższego z września 2024 roku (III CZP 5/24) jednoznacznie wskazuje, że postępowanie dotyczące unieważnienia umowy kredytu nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości”. Oznacza to, że powództwo o ustalenie nieważności umowy może być skierowane na drogę sądową przeciwko syndykowi nawet po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku i powinno być merytorycznie rozpoznane przez sąd. Kredytobiorcy nie muszą czekać na sporządzenie listy wierzytelności czy inne działania syndyka, a zwłaszcza – na zakończenie długotrwałego postępowania upadłościowego. Dodatkowo te sprawy, które zostały zawieszone, teraz mogą być podejmowane przez sąd, po wezwaniu syndyka do wzięcia w nich udziału. Stanowisko SN powinno znacząco usprawnić proces unieważnienia umowy oraz ułatwić zawieszenie spłaty rat kredytowych.

Zawieszenie spłaty rat jako dodatkowa korzyść dla kredytobiorców!

Uchwała SN otworzyła również możliwość uzyskania zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że składając pozew o unieważnienie umowy kredytowej, kredytobiorca może równolegle wnioskować o zawieszenie spłaty rat do czasu zakończenia postępowania sądowego. Jest to szczególnie istotne w kontekście sytuacji finansowej Getin Noble Banku, ponieważ stan masy upadłości może nie wystarczyć do zaspokojenia wszystkich wierzycieli, w tym frankowiczów. Uzyskanie zabezpieczenia w postaci zawieszenia spłaty rat zapobiegnie sytuacji, w której kredytobiorcy sukcesywnie powiększają sumę dokonanych wpłat, których mogą nigdy nie odzyskać. Składając wniosek o zabezpieczenie roszczeń oraz podejmując kroki prawne w kierunku unieważnienia umowy kredytowej, konsument może przynajmniej częściowo zaspokoić swoje roszczenia.

W jednej z prowadzonych przez Kancelarię spraw Sąd Okręgowy w Poznaniu XII Wydział Cywilny (sygn. XII C 1855/24) w dniu 15 lipca 2024 r. pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek i udzielił zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy zawartej pomiędzy naszymi Klientami a Getin Noble Bank S.A. Postanowienie sądu wstrzymało obowiązek spłaty dalszych rat kredytu do czasu prawomocnego zakończenia sprawy.  Co ważne – pozew został złożony już po ogłoszeniu upadłości Banku, a postanowienie o zawieszeniu spłaty rat kredytu Sąd wydał w ciągu 10 dni!

Zgłoszenie wierzytelności do KRZ

W kontekście trwającego postępowania upadłościowego Getin Banku niezwykle ważne jest działanie dwutorowe. Jeszcze przed wystąpieniem na drogę sądową kredytobiorcy posiadający kredyty frankowe powinni zgłosić swoje wierzytelności do Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Krok ten jest kluczowy dla zabezpieczenia przynajmniej częściowej możliwości odzyskania przez konsumenta należnych mu środków.

Po pierwsze, zgłoszenie wierzytelności daje frankowiczowi prawo do aktywnego udziału w postępowaniu upadłościowym. Skuteczne zgłoszenie oznacza, że roszczenia kredytobiorcy zostaną uwzględnione na liście wierzytelności, która po zatwierdzeniu przez Sąd stanowi podstawę do wypłaty środków z majątku banku.

Brak takiego zgłoszenia skutkuje wyłączeniem kredytobiorcy z postępowania upadłościowego. W rezultacie nie zostanie on uwzględniony przy podziale majątku upadłego banku, przez co straci szansę na odzyskanie jakiejkolwiek części z wpłaconych środków.

Podsumowanie

Wbrew początkowym niepokojom frankowicze posiadający aktywne kredyty w Getin Noble Banku mogą skutecznie zawalczyć o unieważnienie swojej umowy. Dzięki uchwale Sądu Najwyższego kredytobiorcy zyskali realne szanse na likwidację kredytu, a wcześniej – na zawieszenie spłaty comiesięcznych rat. Dlatego jeśli masz kredyt we frankach i nadal nie zdecydowałeś się na podjęcie kroków prawnych, teraz jest najlepszy czas, aby to zrobić.

Skontaktuj się z nami! Przygotujemy analizę umowy kredytowej oraz wskażemy konkretne możliwości prawne.

Masz kredyt
w Getin Banku?
Skontaktuj się z nami!
Powiemy Ci,
jakie masz możliwości!

    Skontaktuj się z nami

    Adres

    Plac Powstańców Śląskich 8/3 
    53-314 Wrocław

    Dane do faktury

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
    NIP 899-291-43-44
    Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

    Odwiedź nas na Facebooku

    Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

      * Pola wymagane
      Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2024 © all rights reserved
      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.