Aby utwór podlegał ochronie prawa autorskiego musi jednocześnie:
Do katalogu utworów, które w szczególności są przedmiotem prawa autorskiego należą m.in. utwory: literackie, naukowe, fotograficzne, architektoniczne, muzyczne oraz programy komputerowe.
Prawa autorskie dzieli się na dwa rodzaje:
Podkreślmy, że autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie — zgodnie z art. 36 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: Prawo autorskie) z zastrzeżeniem ustawowo przewidzianych wyjątków, autorskie prawa majątkowe gasną z upływem 70 lat od śmierci twórcy.
Autorskie prawa majątkowe mogą, zgodnie z ustawą, przejść na inne osoby jedynie w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Z chwilą zawarcia takiej umowy nabywca staje się podmiotem przenoszonych praw.
Regułą jest, że programy komputerowe podlegają ochronie praw autorskich jak utwory literackie. Tak jak one muszą więc mieć indywidualny charakter, być przejawem działalności twórczej oraz zostać ustalone. Zgodnie z art. 74 ust. 2 Prawa autorskiego ochrona obejmuje wszystkie formy wyrażenia programu komputerowego, takie jak kod źródłowy czy wynikowy. Nie podlegają jej natomiast idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, przykładowo użyty język programowania.
Katalog osobistych praw autorskich został w przypadku programu komputerowego skrócony jedynie do autorstwa utworu oraz oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo. Katalog autorskich praw majątkowych obejmuje natomiast prawo do:
Ważnym aspektem, często pomijanym w odniesieniu do ochrony prawnoautorskiej programów komputerowych jest to, że:
nie wymaga zgody uprawnionego.
Ponadto — w przypadku programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, prawa majątkowe do niego będą przysługiwały pracodawcy (nabycie pierwotne). Jeśli pracownik chce zachować prawa majątkowe do swojego utworu niezbędne jest umieszczenie takiego zapisu w umowie.
Jeśli nie wiesz czy umowa, którą zawarłeś lub zamierzasz zawrzeć chroni Twoje prawa jako autora w odpowiedni sposób lub zapewnia Tobie lub Twojej organizacji odpowiedni zakres praw do nabywanych utworów zalecamy skonsultowanie się z kancelarią prawną specjalizującą się w prawie autorskim.
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001