Praca zdalna

Obowiązująca od 7 kwietnia 2023 r. nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza uregulowania pracy zdalnej, wykonywanej dotychczas na podstawie przepisów covidowych i wewnętrznych ustaleń pomiędzy pracownikami a pracodawcami.

Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i zarazem uzgodnionym z pracodawcą. Nowelizacja przewiduje uwzględnienie potrzeb pracownika i pracodawcy poprzez dopuszczenie pracy w formie całkowicie zdalnej, jak i hybrydowej.

Sposób wprowadzenia pracy zdalnej

Wprowadzenie pracy zdalnej będzie mogło nastąpić na skutek uzgodnienia dokonanego pomiędzy pracodawcą a pracownikiem przy zawieraniu umowy o pracę lub już w trakcie zatrudnienia poprzez zmianę warunków umowy o pracę.

Ponadto, pracownik będzie mógł zwrócić się z wnioskiem do pracodawcy o udzielenie zgody na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej w wymiarze do 24 dni w roku kalendarzowym, która nie wymaga aneksowania umowy o pracę. W takim przypadku wyłączona zostanie część przepisów, na przykład w zakresie nakładającym na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów do pracy.

Jednocześnie pracodawca będzie miał możliwość jednostronnego wprowadzenia tej formy pracy, poprzez wydanie polecenia wiążącego pracownika na czas zaistnienia szczególnych okoliczności: stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, a także w okresie, w którym ze względu na siłę wyższą, pracodawca czasowo nie może zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy.       

Wykonywanie pracy zdalnej

Zasady wykonywania pracy zdalnej będą musiały zostać określone w porozumieniu między pracodawcą i zakładową organizacją związkową. W przypadku niedojścia do porozumienia lub braku organizacji związkowej, pracodawca ustali regulamin wykonywania pracy zdalnej, po przeprowadzeniu konsultacji z przedstawicielami pracowników. Natomiast gdy pracodawca nie ureguluje tej materii w żadnej z wymienionych form, praca zdalna będzie mogła być wprowadzona na wniosek zainteresowanego pracownika.

Obligatoryjność uwzględnienia wniosku pracownika

Ustawa wymienia również przypadki związane między innymi z ciążą pracownicy i  sprawowaniem przez pracownika opieki nad dzieckiem do czwartego roku życia czy niepełnosprawnym najbliższym członkiem rodziny, gdy w braku innych przeciwskazań, pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o pracę zdalną. Pracodawca będzie mógł takiemu pracownikowi odmówić pracy zdalnej tylko jeżeli jej wykonywanie nie będzie możliwe ze względu na rodzaj pracy albo organizację pracy. O przyczynie odmowy pracodawca będzie musiał poinformować pracownika.

Pracownica pracująca z domu zgodnie z nowelizacją ustawy dotyczącej pracy zdalnej 7 kwietnia 2023.
Praca zdalna może być wykonywana częściowo lub całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika i ustalonym z pracodawcą.

Obowiązki pracodawcy

Co do zasady, na pracodawcy będzie ciążyć obowiązek zapewnienia pracownikowi wszelkich środków umożliwiających świadczenie pracy zdalnej, począwszy od dostarczenia materiałów i narzędzi pracy niezbędnych do pracy zdalnej, poprzez zapewnienie szkoleń oraz instalacji, utrzymania i serwisu narzędzi i urządzeń technicznych niezbędnych do pracy lub pokrycie stosownych kosztów, włącznie z kosztami energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych. Ponadto, pracownicy zdalni będą musieli odbywać okresowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

W przypadku ustalenia przez strony stosunku pracy, że pracownik świadcząc pracę zdalną będzie wykorzystywał swoje prywatne urządzenia techniczne i inne narzędzia, będą musiały one zapewniać bezpieczeństwo wykonywanej pracy zapewniały bezpieczeństwo pracy. Jednocześnie pracownik będzie uprawniony do uzyskania z tego tytułu ekwiwalentu pieniężnego.

Jednocześnie pracownik wykonujący pracę zdalną zachowa takie same prawo, jak pozostali pracownicy, do przebywania na terenie zakładu pracy, kontaktowania się z innymi pracownikami, korzystania z urządzeń czy działalności socjalnej.

Zakończenie pracy zdalnej

W razie uzgodnienia pracy zdalnej w trakcie zatrudnienia, strony stosunku pracy mogą wystąpić z wiążącym wnioskiem o zakończenie wykonywania pracy w formie zdalnej i powrót do świadczenia przez pracownika pracy w zakładzie pracy. Termin przywrócenia warunków pracy stacjonarnej zostaje uzgodniony przez strony w formie porozumienia, a w przypadku jego braku, następuje po upływnie 30 dni od złożenia wniosku.

Uchylenie przepisów dotyczących telepracy

Wraz z wejściem w życie przepisów regulujących pracę zdalną do historii przechodzi instytucja telepracy. Nowelizacja nie przyznaje dotychczasowym telepracownikom uprawnienia do wykonywania pracy zdalnej w sposób automatyczny, stąd pracownik musi uzgodnić z pracodawcą warunki pracy zdalnej do 7 października 2023 r., gdy ostatecznie utracą moc przepisy dotyczące telepracy.

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.