W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na możliwości przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w fundację rodzinną. Jeżeli chcesz wcześniej dowiedzieć się, czym jest fundacja rodzinna, taką informację znajdziesz w naszym artykule „Czym jest fundacja rodzinna? Jak ją założyć?”.
Zgodnie z art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych fundacja może prowadzić działalność gospodarczą (zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły). Działalność fundacji rodzinnej może być wykonywania tylko w zakresie (katalog zamknięty):
Fundacja rodzinna od dnia zarejestrowania jej w Rejestrze Fundacji Rodzinnych jest osobą prawną. Otrzymuje osobowość prawną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz. Szczegółowe cele fundacji rodzinnej Fundator określa w statucie fundacji rodzinnej. Do przykładowych celów możemy zaliczyć:
Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o fundacjach rodzinnych oraz możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad możliwością przekształcenia firmy w fundację rodzinną.
Niestety obecne przepisy prawa nie przewidują takiej procedury. Regulacje zawarte w samej ustawie dają możliwość jej utworzenia, wniesienia określonego mienia oraz prowadzenia działalności w zastrzeżonym przez ustawę zakresie. Dodatkowo, co wymaga podkreślenia, fundatorem jest osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnej. W związku z tym ograniczeniem nie można potraktować jednoosobowej działalności gospodarczej za fundatora fundacji rodzinnej.
Fundator zgodnie z treścią aktu założycielskiego i statutu wnosi do fundacji rodzinnej mienie na pokrycie funduszu założycielskiego o wartości określonej w statucie, nie niższej jednak niż 100 000 zł. Warto przy okazji zauważyć, że artykuł 17 ustawy daje przyszłemu fundatorowi możliwość wniesienia do fundacji część jednoosobowej działalności gospodarczej, np. środków trwałych.
Teoretycznie więc można rozważać wniesienie do Fundacji Rodzinnej samego przedsiębiorstwa jako składnika majątkowego jednoosobowej działalności gospodarczej (tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Jednak nie rekomendujemy takiego rozwiązania, ponieważ może ono przysporzyć więcej problemów niż korzyści.
Skoro nie jest możliwe przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w fundację rodzinną, to co możesz zrobić, żeby zabezpieczyć biznes rodzinny?
Jedną z możliwości jest przekształcenie działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Więcej informacji o przekształceniu jednoosobowej firmy w spółkę znajdziesz tutaj. Spółka powstała po przekształceniu jednoosobowej działalności staje się podmiotem praw i obowiązków przekształconej firmy. Fundator w ramach przekształconej spółki może wówczas wnieść do fundacji mienie w postaci udziałów spółki z o.o.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwości utworzenia fundacji rodzinnej lub zastanawiasz się nad przekształceniem jednoosobowej firmy w spółkę z o.o. w celu wniesienia mienia do fundacji rodzinnej, możesz skontaktować się z nami za pośrednictwem poniższego formularza lub zadzwonić do nas.
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP: 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001