Spłacony kredyt CHF — dlaczego warto pozwać bank?

Spłaciliście już kredyt CHF i macie wrażenie, że pozbyliście się problemu? Słusznie! A czy zastawialiście się, ile pieniędzy możecie odzyskać, jeśli zdecydujecie się pozwać bank? Być może wahacie się, czy to bezpieczne rozwiązanie? W praktyce ex-kredytobiorcy wciąż mogą skutecznie walczyć o sprawiedliwość i naprawdę duże pieniądze.

Dlaczego łatwiej pozwać bank po całkowitej spłacie kredytu frankowego?

Jeżeli byli frankowicze całkowicie spłacili kredyt, nie przekreśla to ich możliwości podważenia wadliwej umowy na drodze sądowej. Roszczenie o stwierdzenie nieważności umowy i zwrot nadpłaconych kwot nie jest przedawnione, nawet jeśli spłata nastąpiła ponad 6 lat temu. 

Sytuacja byłego kredytobiorcy pod wieloma względami jest bardzo wygodna:

  • jeżeli kredytobiorca spłacił kredyt w CHF, właściwie niczym nie ryzykuje, ponieważ najczęściej wpłacił łącznie dwukrotność kwoty wypłaconej przez bank. Nawet w najczarniejszym scenariuszu przy uznaniu umowy za nieważną ewentualne roszczenie instytucji kredytowej zostałoby pokryte z już wpłaconych kwot, a kredytobiorcy dalej pozostaje nadpłata, której może dochodzić od banku,

  • w przypadku „odfrankowienia” kredytu bankowi nie przysługują żadne dodatkowe roszczenia, a kredytobiorca otrzymuje zwrot nadpłaconych środków,

  • w przypadku spłaconej umowy nieruchomość nie jest już obciążona hipoteką,

  • nie trzeba ubiegać się o zabezpieczenie roszczenia (zawieszenie spłaty rat), skoro zobowiązanie zostało już spłacone.

 

W przypadku pozwania banku po spłacie kredytu frankowego na ex-kredytobiorcy nie ciąży presja czasu poprzez obciążenie budżetu domowego comiesięcznymi ratami. Dzięki temu można spokojnie oczekiwać na prawomocny wyrok i walczyć o zwrot kwot nienależnie pobranych przez bank.

 

Franki szwajcarskie — teoretycznie w tej walucie banki udzielały kredytów. Jednak niewielu frankowiczów, którzy całkowicie spłacili kredyt frankowy, widziało banknoty tego typu.
Możesz domagać się od banku zwrotu nienależnie pobranych kwot, nawet jeśli Twój kredyt frankowy został spłacony ponad 6 lat temu.

Co zyskuje ex-frankowicz w razie uznania spłaconej umowy za nieważną?

Jeśli sąd stwierdzi, że w umowie kredytu rzeczywiście znajdowały się niedozwolone postanowienia (klauzule abuzywne), to najprawdopodobniej orzeknie, że po wyeliminowaniu wadliwych zapisów umowa kredytu frankowego nie mogłaby dalej funkcjonować w obrocie prawnym i stwierdzi jej nieważność. W konsekwencji kredytobiorca może odzyskać:

  1. sumę spłaconych rat kapitałowo-odsetkowych,

  2. prowizję np. za udzielenie kredytu,

  3. składki ubezpieczeniowe,

  4. koszty wydania zaświadczenia, opłaty za aneks, odsetki karne, opłaty za monit etc.

W razie stwierdzenia nieważności całkowicie spłaconej umowy bank będzie mógł zażądać jedynie zwrotu wypłaconej kwoty kredytu: ale bez marż, prowizji i odsetek. Oznacza to, że były frankowicz odzyska nie tylko nadpłacone raty, ale również marże, prowizje i odsetki, jakie latami pobierał od niego bank. 

Co zamiast nieważności spłaconej umowy kredytu frankowego?

Alternatywnym rozwiązaniem może być np. żądanie ,,odfrankowienia” kredytu, którego także można dochodzić po całkowitej spłacie kredytu. Polega ono na porównaniu kwot rzeczywiście spłaconych z ratami należnymi w razie przeliczenia kredytu na złotowy, ale z zachowaniem niższego oprocentowania LIBOR/SARON.

W wyniku takiego zestawienia bank powinien zawrócić kredytobiorcy nadpłatę wynikającą z uiszczania rat w zawyżonej wysokości. W takim przypadku bankowi nie przysługują żadne dodatkowe roszczenia.

Innym sposobem zażegnania sporu może być podpisanie ugody. Trzeba jednak liczyć się z tym, że banki w dalszym ciągu niechętnie podchodzą do proponowania ugód frankowiczom, którzy już spłacili kredyt. Wychodzą z założenia, że ex-kredytobiorcy, którzy już całkowicie spłacili kredyt, zwykle nie zdecydują się na złożenie pozwu, ponieważ nie muszą już przejmować się wysokimi ratami. Z tego powodu bankom bardziej opłaca się zwrócić całość nadpłaconych rat niewielkiej części frankowiczów, niż w drodze ugody oddać część nadpłaty wszystkim kredytobiorcom.

Kredyt w CHF spłacony w całości — podsumowanie

Frankowicze nie powinni tracić nadziei, że należne im pieniądze przepadły. Nawet jeśli kredytobiorca spłacił już kredyt, nadal może żądać uznania jego umowy za nieważną i domagać się zwrotu środków nienależnie pobranych przez bank. Okazuje się, że przy niewielkim ryzyku konsument może naprawdę dużo zyskać!

Zastanawiasz się, czy warto pozwać bank po spłacie kredytu w CHF?

Jeżeli Twój kredyt CHF jest spłacony, nadal warto rozważyć pozwanie banku. Ex-kredytobiorcy nie muszą przejmować się kwestią hipoteki czy koniecznością zabezpieczenia roszczenia, choć wciąż mogą odzyskać pieniądze, które zostały nienależnie pobrane przez bank — zwykle jest to kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jeżeli zastanawiasz się nad pozwaniem banku, możesz zadzwonić do nas: 71 333 90 90 lub napisać na kancelaria@chudzikowski.pl. Skontaktujemy się z Tobą, za darmo przeanalizujemy Twoją umowę i podpowiemy Ci, jakie kroki możesz podjąć. Jeżeli masz szansę na odzyskanie swoich pieniędzy, powiemy Ci też, o jaką kwotę możesz się ubiegać przed sądem.

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane
    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2024 © all rights reserved
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.