Zasady ustalenia wartości początkowych nieruchomości wnoszonych przez Fundatora do Fundacji Rodzinnej

Po ponad roku funkcjonowania fundacji rodzinnych w Polsce nie jest tajemnicą, że do utworzenia fundacji na podstawie art. 17 ustawy o fundacji rodzinnej konieczne jest wniesienie mienia na pokrycie funduszu założycielskiego w wysokości nie niższej niż 100 000 zł. Mienie to pokryte może zostać m.in.: poprzez środki pieniężne, akcje, udziały czy nieruchomości. Choć wartość pierwszych z wymienionych nie budzi wątpliwości i jest łatwa do określenia, tak w stosunku do ostatniego rodzi się pytanie – jak określić wartość początkową wnoszonych nieruchomości? Zagadnienie to było poruszane w interpretacji indywidualnej, czego efektem jest publikacja wyczerpującej odpowiedzi Dyrektora KIS w tej materii.

Wnioskodawca w zapytaniu do KIS wyodrębnił wnoszone przez siebie nieruchomości na nieruchomości: przedsiębiorstwa oraz nieruchomości prywatne. Podkreślić trzeba, że w kwestii ustalenia wartości nieruchomości nie ma to żadnego znaczenia i końcowa metoda wyliczenia jest tożsama dla obu wyodrębnionych przypadków.

Pierwszym krokiem dla ustalenia sposobu wyceny wartości nieruchomości jest jeż sklasyfikowanie oraz znalezienie odpowiedniej podstawy prawnej.

W rzeczywistości wniesienie nieruchomości przez Fundatora na pokrycie funduszu założycielskiego stanowi formę nieodpłatnego nabycia mienia przez fundację rodzinną. Wynika to z faktu, że fundacja działając jako odrębny podmiot praw i obowiązków (art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej), jako osoba prawna powołana w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów, otrzymuje od Fundatora mienie na pokrycie funduszu założycielskiego nie dokonując w zamian żadnych ekwiwalentnych świadczeń. Potencjalną możliwość otrzymania późniejszych świadczeń przez Fundatora jako beneficjenta należy traktować jako odrębną niezależną czynność wykonywaną zgodnie ze statutem niestanowiącą wynagrodzenia za wniesione mienie. Z uwagi na powyższe, wartość początkową nieruchomości otrzymanych od fundatora oceniać będziemy na podstawie art. 16g ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się - ustaloną przez podatnika, na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Art. 16g ust. 1 pkt 3 wyznacza kryteria według których oceniać będziemy wartość wnoszonych nieruchomości. Przepis jasno mówi, że wartość tak wnoszonej nieruchomości oceniać należy według wartości rynkowej na dzień jej wniesienia z zastrzeżeniem, że nie może być to wartość wyższa od wartości rynkowej.

Podkreślić w tym miejscu należy dwa istotne fakty:

  1. po pierwsze wskazana wyżej norma jedynie powołuje się na moment według, którego wartość nieruchomości należy określać, a sam art. 16g jest bardzo obszerny i daje wiele wskazówek dla dokonania wyceny nieruchomości,
  2. po drugie na wycenę nieruchomości składa się wiele czynników i de facto chcąc dokonać analizy z uwzględnieniem chociażby aktualnego stanu, miejsca w którym się znajduje itp. skorzystać powinniśmy z usług profesjonalnego rzeczoznawcy.

Jak widać niejasności i wątpliwości mogą pojawić się na każdym etapie zakładania i prowadzenia fundacji rodzinnej. Wszystko zależy od rodzaju wnoszonego mienia oraz aktualnej sytuacji rodzinnej i przyszłości fundacji rodzinnej. Niemniej jak już wielokrotnie podkreślaliśmy fundacja rodzinna jest świetnym rozwiązaniem sukcesyjnym, które było wyczekiwane w naszym kraju od wielu lat.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami dotyczącymi fundacji rodzinnych oraz odwiedzenia kanału YouTube „Prawnie Mówiąc”, gdzie szczegółowo omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące fundacji rodzinnych.

Jeżeli zastanawiasz się czy fundacja rodzinna jest dla Ciebie – zadzwoń do nas – specjaliści z naszej Kancelarii przeanalizują Twoją sytuację udzielając wyczerpującej odpowiedzi.

Podstawa prawna: ustawa o fundacji rodzinnej, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

    Zastanawiasz się nad założeniem fundacji rodzinnej? Skontaktuj się
    z nami!

    Skontaktuj się z nami

    Adres

    Plac Powstańców Śląskich 8/3 
    53-314 Wrocław

    Dane do faktury

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
    NIP 899-291-43-44
    Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

    Odwiedź nas na Facebooku

    Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

      * Pola wymagane
      Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2025 © all rights reserved
      This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.