Zagadnienie dotyczące dokumentacji medycznej jest bardzo szerokie, dlatego też niniejszy artykuł zawiera jedynie jego rys. Jest to jednak tak istotna, a zarazem ciekawa – z punktu widzenia podmiotów leczniczych, kwestia, że z pewnością będzie rozszerzana w kolejnych publikacjach. Zwłaszcza, że praca z dokumentacją medyczną niejednokrotnie przysparza praktykom wielu problemów.
Od dnia 1 stycznia 2021 roku dokumentacja medyczna jest – co do zasady – prowadzona w postaci elektronicznej. Od zasady tej istnieją oczywiście wyjątki.
Tak więc dokumentacja ta może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 roku w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania tak stanowi lub też w przypadku, kiedy warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej.
Jakie to sytuacje przewiduje ww. rozporządzenie? Są takie dwie: obowiązek zachowania postaci papierowej karty przebiegu ciąży oraz książeczki zdrowia dziecka.
Jako wyjątek można też wskazać, że zgodnie z przepisami intertemporalnymi rozporządzenia, dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołów ratownictwa medycznego (często potocznie zwani pogotowiami ratunkowymi lub lotniczymi pogotowiami ratunkowymi), mogą prowadzić dokumentację zgodnie z przepisami tzw. „starego” rozporządzenia (tj. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania) do dnia 31 grudnia 2022 r.
W tym miejscu podkreślić należy, że dokument prowadzony w jednej z postaci (np. elektroniczny), nie może być jednocześnie prowadzony w drugiej z nich (np. papierowej). Nie można więc dokumentacji dublować.
Skoro wiemy już w jakiej formie mamy obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej należy określić, co tę dokumentację stanowi.
Wyróżniamy więc:
Z kolei dokumentacja indywidualna obejmuje:
Dokumentację indywidualną wewnętrzną, zgodnie z obowiązującym prawem, stanowią:
a także dokumentacja określona w innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego.
Dokumentacja indywidualna zewnętrzna to:
Pamiętać przy tym należy, że w przypadku wydania podmiotowi zewnętrznemu (np. pacjentowi) dokumentacji indywidualnej zewnętrznej, w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej trzeba dokonać stosownego wpisu, w tym zamieścić adres repozytorium, pod którym znajduje się wydana dokumentacja indywidualna zewnętrzna lub załączyć cyfrowe odwzorowanie tej dokumentacji w postaci papierowej. W przypadku natomiast prowadzenia dokumentacji indywidualnej wewnętrznej w postaci papierowej należy załączyć kopię lub dokładny opis wydanej dokumentacji indywidualnej zewnętrznej.
Z praktyki prawniczej wynika, że prowadzący podmioty lecznicze i ich pracownicy mają też spore problemy z szeroko rozumianym dokonywaniem wpisów w dokumentacji medycznej.
Krótko można więc przypomnieć, że wpisu w dokumentacji dokonuje się niezwłocznie po udzieleniu świadczenia zdrowotnego, przy jednoczesnym zapewnieniu niezaprzeczalności i integralności danych (dokumentacja w formie elektronicznej), a w dokumentacji w postaci papierowej w sposób czytelny i w porządku chronologicznym.
Jak natomiast należy rozumieć sformułowanie „niezwłocznie”? Znaczy to tyle, co bez zbędnej zwłoki. Chodzi tu jednak o realny termin, który uwzględnia okoliczności dotyczące zarówno czasu, jak i miejsca. Nie jest to jednak – jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać – termin natychmiastowy. Termin natychmiastowy oznaczałby, że obowiązek ten winien zostać spełniony w tym samym momencie, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego. W wielu przypadkach byłoby to po prostu niemożliwe.
Osoby zajmujące się dokumentacją medyczną muszą również pamiętać, że wszelkie wpisy i ich zmiany należy opatrzyć oznaczeniem osoby ich dokonującej. Oznaczenie to obowiązkowo zawiera:
– imię (imiona) i nazwisko,
– tytuł zawodowy – nie dotyczy to jednak osoby upoważnionej do wystawiania recept oraz osoby upoważnionej do wystawiania zaświadczeń lekarskich
– numer prawa wykonywania zawodu, jeżeli został nadany,
– unikalny identyfikator upoważnienia nadany przez Rejestr Asystentów Medycznych – w przypadku osoby upoważnionej, o której mowa wyżej,
– podpis
Odnosząc się do kwestii podpisu dokumentacji medycznej warto wskazać, że dokumentację podpisuje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym dokumentację wewnętrzną można podpisać również przy wykorzystaniu wewnętrznych mechanizmów systemu teleinformatycznego.
Co ważne: dokumentację w postaci papierowej opatruje się własnoręcznym podpisem, niedopuszczalne jest używanie faksymile. Jest to bowiem jedynie kopia podpisu.
Jednocześnie wpis w dokumentacji w postaci papierowej nigdy nie może być z niej usunięty, a jeżeli został dokonany błędnie, po prostu się go skreśla i zamieszcza adnotację o przyczynie błędu oraz datę i oznaczenie (jak wyżej) osoby dokonującej adnotacji. Dokumentacja bowiem zawsze musi odpowiadać stanowi faktycznemu.
W tym miejscu pojawia się pytanie: Co zrobić, gdy błąd dotyczy dokumentacji medycznej prowadzonej w formie elektronicznej? W takiej sytuacji korekta musi nastąpić w systemie teleinformatycznym, który powinien zapewniać wymagalność identyfikacji osoby sporządzającej dokumentację oraz dokonującej wpisu lub innej zmiany i zakresu dokonanych zmian w dokumentacji lub metadanych.
Nie może umknąć też uwadze, że jeśli dokonujemy korekty w dokumentacji medycznej zewnętrznej, która została już wydana z błędnym wpisem podmiotowi trzeciemu (np. pacjentowi) wówczas podmiot ten należy poinformować o błędzie oraz przekazać poprawioną – zgodnie z powyższymi wskazaniami – wersję dokumentacji.
Wreszcie oświadczenia pacjenta, które zamieszcza się w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej tj. oświadczenia:
– o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu (ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej oraz danych umożliwiających kontakt z tą osobą),
– o upoważnieniu do dostępu do dokumentacji medycznej,
– o wyrażeniu zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych,
mogą być złożone na urządzeniu elektronicznym (np. tablecie). Dokumentacja jednak dostępna na takim urządzeniu musi podlegać odpowiednim zabezpieczeniom zapewnionym we wskazany niżej sposób, a samo urządzenie musi umożliwiać złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego, podpisu osobistego albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kolejną bardzo ważną kwestią dotyczącą dokumentacji medycznej jest jej zabezpieczenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wymaga ono w szczególności:
Podmioty lecznicze, z uwagi na ochronę danych wrażliwych dotyczących pacjentów, oraz ze względu na coraz częściej występujące ataki hakerskie mające na celu uzyskanie okupu winny przykładać do powyższego szczególną wagę.
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001
Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved