Artykuł 30 Kodeksu Pracy wskazuje, że do rozwiązania umowy o pracę może dojść:
Ostatni z wymienionych w przepisach sposobów rozwiązania umowy o pracę może wydawać się mało oczywisty, ale wskazanie w umowie o pracę terminu uznaje się za z góry uzgodnione warunki zakończenia stosunku pracy. Jest również najbardziej korzystny dla obu stron, gdyż w najbardziej przewidywalny sposób pozwala określić okres, przez jaki czas będzie trwała umowa.
W szczególnych przypadkach ustawodawca pozwala na rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Ten tryb rozwiązywania umowy o pracę jest najbardziej dotkliwy dla drugiej strony, zatem ustawodawca określił katalog przesłanek uzasadniających rozwiązanie umowy w tym trybie, jest on jednak odmienny dla pracownika i pracodawcy. Podobnie jak przy wypowiedzeniu umowy przesłanki uzasadniające rozwiązanie umowy muszą być rzeczywiste i konkretne.
Katalog przesłanek uzasadniających zwolnienie bez wypowiedzenia przez pracodawcę określony został w artykułach 52 i 54 Kodeksu Pracy. Pierwszy z tych przepisów określa przesłanki tzw. zwolnienia dyscyplinarnego, z kolei artykuł 54 Kodeksu Pracy wskazuje, kiedy pracodawca może dokonać zwolnienia.
Przesłankami do rozwiązania umowy w tym trybie są zatem:
W przypadku powyższych przesłanek pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę w tym trybie w okresie 1 miesiąca od uzyskania informacji. W razie rozwiązania umowy z powodu tych przesłanek pracodawca obowiązany jest skonsultować tę kwestię z organizacją związkową analogicznie jak w przypadku wypowiadania umowy o pracę, przy czym czas na przedstawienie opinii przez reprezentującą pracownika organizację związkową wynosi 3 dni.
Katalog podstawowych obowiązków pracowniczych określony został w artykule 100 Kodeksu pracy. Należy do nich:
Pracodawca może również rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, jeśli:
Należy jednak wskazać, że z przyczyn określonych w powyższym katalogu ustawodawca wyłączył nieobecność pracownika w pracy z powodu:
Ustawodawca nie zakreśla terminu, w jakim pracodawca ma możliwość rozwiązać umowę bez wypowiedzenia po zajściu przesłanek, jednakże rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Rozwiązanie umowy z powodu zajścia tych przesłanek może nastąpić po zasięgnięciu opinii organizacji związkowej analogicznie jak w przypadku wypowiedzenia umowy.
Przesłanki rozwiązania umowy przez pracownika w omawianym trybie określone zostały w artykule 55 Kodeksu Pracy, są nimi:
W razie chęci skorzystania z takiego sposobu rozwiązania umowy przez pracownika, obowiązany jest on do wskazania zajścia którejś z powyższych przyczyn w składanym oświadczeniu. Termin na skorzystanie z tego uprawnienia wynosi 1 miesiąc od dowiedzenia się pracownika o zajściu przesłanki będącej podstawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001