Zobacz również poradnik, w którym pokazujemy jak poprawnie napisać testament.
W tym artykule będziemy używali wymiennie sformułowań „cudzoziemiec” i „obcokrajowiec”. Jednak warto pamiętać, że osoby urodzone poza granicami Polski są określane w prawie krajowym jako cudzoziemcy.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem sporządzenie testamentu jest jedyną czynnością pozwalającą spadkodawcy dysponować swoim majątkiem na wypadek śmierci. Ta zasada obowiązuje zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców.
Aby testament był ważny, musi być sporządzony przez osobę mającą pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że ważny testament mogą spisać osoby pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione. Testament trzeba spisać samodzielnie. Może on być sporządzony tylko we własnym imieniu i nie może przygotować go pełnomocnik lub przedstawiciel. Warto też pamiętać, że w testamencie mogą się znaleźć rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy. W polskim prawie nie ma bowiem możliwości ważnego zawarcia ostatniej woli dwóch lub więcej spadkodawców, np. małżonków.
Jak widzimy, osoby, które przyjechały do Polski, mogą zgodnie z prawem spisać testament na terenie naszego kraju. Spisując testament należy spełnić takie same zasady, jakie obowiązują obywateli Polski.
Warto też pamiętać, że testament może zostać odwołany przez spadkodawcę w dowolnym momencie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.
W 1961 roku w Hadze spisano konwencję, która dodatkowo zabezpiecza spadkodawców przed ryzykiem nieważności testamentu. Od tego czasu uznaje się, że testament jest ważny, jeżeli jest zgodny z prawem kraju, w którym został spisany. Oznacza to, że spisując testament w Polsce musimy upewnić się, że jest zgodny z polskim prawem.
O ważności testamentu sporządzonego przez cudzoziemca wypowiedział się również Sąd Najwyższy:
Uchwała z dnia 31 maja 1975r., sygn. III CZP 78/75„do ważności testamentu sporządzonego przez cudzoziemca wystarczy zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność została dokonana, niezależnie od tego jaki majątek wchodzi w skład spadku"
Jak widzimy, cudzoziemcy są chronieni zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i prawo krajowe. Dzięki temu, spisując testament w Polsce, możemy czuć się spokojni, że nasi bliscy otrzymają spadek zgodnie z naszym życzeniem.
Dalsza część artykułu znajduje się pod zdjęciem.
Prawo polskie rozróżnia trzy podstawowe (zwykłe) formy testamentu:
Na testamencie własnoręcznym powinna również znaleźć się data spisania dokumentu. W ten sposób unikniemy problemów (na przykład w sytuacji, w której spisaliśmy kilka wersji testamentu na różnych etapach życia).
Prawo polskie nie stawia ograniczeń co do języka, w którym cudzoziemiec może sporządzić testament. Zwykle dokument spisywany jest w języku ojczystym spadkodawcy. Jednak prawo pozwala na sporządzenie testamentu w języku obcym lub nawet sztucznie stworzonym (na przykład esperanto). W tym wypadku wymogiem ważności jest znajomość języka, w którym spisujemy swoją ostatnią wolę.
Być może zainteresują Cię inne artykuły:
Jak napisać testament? (ze wzorem testamentu)
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001
Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved