Ugoda frankowa — pułapka czy rozwiązanie problemów? Co warto wiedzieć o ugodach frankowych

Temat ugód frankowych pojawił się w doniesieniach medialnych już kilka lat temu. Początkowy entuzjazm związany z takim rozwiązaniem sporu dość szybko opadł. Aktualnie coraz więcej kredytobiorców wybiera dochodzenie swoich praw na drodze sądowej. Sprzyjająca bankom linia orzecznicza sprawiała, że nie były one zainteresowane zawieraniem ugód. Sytuacja ta uległa zmianie i obecnie ponad 90% wyroków w sprawach frankowych zapada na korzyść konsumentów. W związku z tym banki zaczęły proponować frankowiczom ugody. Czy jednak takie rozwiązanie jest dobre dla kredytobiorców?

W tym artykule zajmujemy się problemem ugód bankowych. Jeżeli uważasz, że ugoda z bankiem to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem maila. Pomagamy negocjować warunki ugód z bankami, które udzielały kredytu we frankach.

Ugoda frankowa czy unieważnienie umowy kredytu?

W grudniu 2020 r. głos w sprawie ugód frankowych zabrał Przewodniczący KNF. Upomniał sektor bankowy i zaproponował traktowanie kredytów indeksowanych i denominowanych od początku jako złotowych (z zastosowaniem przeliczenia opartego na WIBOR lub z zastosowaniem kursu obowiązującego w dniu zawarcia umowy kredytowej). Nie wszystkie Banki stosują się jednak do zaleceń i na własną rękę negocjują z klientami kurs służący przeliczeniu zobowiązania kredytowego.

Niejednokrotnie kurs proponowany przez banki jest znacznie wyższy niż ten z dnia zawarcia umowy. Dodatkowo takie porozumienie obejmuje zazwyczaj jedynie przyszłe raty kapitałowo-odsetkowe, przypadające na ostatnie lata spłaty kredytu. Takie rozwiązanie może wydawać się atrakcyjne z powodu krótszego okresu rozwiązania sporu, jak i zmniejszenia wysokości rat pozostałych do spłaty. Jednak nie jest ono tak korzystne dla frankowicza, jak unieważnienie umowy. W przypadku unieważnienia umowa przestaje obowiązywać. Oznacza to, że jest traktowana, jakby nigdy nie została skutecznie i ważnie zawarta. Dzięki temu wszystkie wypłacone środki podlegają zwrotowi. Dłuższe oczekiwanie na zakończenie sprawy jest rekompensowane przez całkowite wygaśnięcie obowiązku spłaty kredytu.

Kto zyska na ugodach frankowych?

Druga połowa 2021 oraz początek 2022 roku zostały silnie naznaczone przez widmo inflacji. Ponadto decyzje NBP o zwiększaniu stóp procentowych spowodowały, że oprocentowania kredytów opartych na wskaźniku WIBOR jest najwyższe od 2013 r. Niepokoić może również informacja, że (zgodnie z zapowiedziami Prezesa NBP) mamy otwartą drogę do dalszych podwyżek. Jednak na początku 2022 roku zmiana kredytu frankowego na kredyt złotówkowy nie jest już atrakcyjna.

Zmiana kredytu może spowodować, że comiesięczna rata będzie wyższa, niż wynikało to z szacunków dokonywanych pół roku czy rok temu. Zatem ugody frankowe, poza symbolicznym zmniejszeniem salda zadłużenia nie wiążą się z większymi korzyściami dla kredytobiorców. Z perspektywy czasu okazuje się, że ugody mają przede wszystkim zabezpieczyć interesy banków oraz opóźnić lawinowo napływające do sądów pozwy.

Ugody frankowe mogą wydawać się odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z kredytem. Ugoda z bankiem jest szybszym i prostszym rozwiązaniem niż proces sądowy. Jednak trzeba podkreślić, że ugody konstruowane są tak, aby potencjalna strata banku była możliwie najmniejsza. Wiąże się to zarazem z szeregiem ograniczeń związanych z możliwością skorzystania z ugody.

Dokument ugody frankowej podpisywany przez kredytobiorcę, który otrzymał kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego (CHF)
Podpisanie ugody z bankiem może skutkować dalszymi stratami finansowymi poniesionymi przez frankowiczów.

Najczęściej ugody nie mogą być zawierane przez:

  • Kredytobiorców, którzy już spłacili swój kredyt;
  • Kredytobiorców, którym udzielono kredytu na inny cel niż mieszkaniowy;
  • Kredytobiorcom, którzy wystąpili na drogę sądową, o ile w ramach procesu Bank nie zaproponował im ugody;
  • Kredytobiorców, którzy wcześniej dokonali przewalutowania

Ugody frankowe — podsumowanie

Przed zawarciem ugody z bankiem należy wziąć pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sytuację ekonomiczną w Polsce i możliwe kolejne podwyżki stóp procentowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekształcenie kredytu we frankach na kredyt złotówkowy będzie skutkować dalszymi stratami finansowymi.

Jeżeli masz umowę kredytu frankowego i zastanawiasz się, co dalej zrobić — zadzwoń lub napisz do nas. Możesz również skontaktować się z nami za pośrednictwem formularza. Mamy ponad sześcioletnie doświadczenie poparte sukcesami w sprawach frankowych. Oferujemy darmową analizę umowy kredytu frankowego.

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899–291–43–44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2022 © all rights reserved

    Call Now Button