Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 11 lutego 2021 r. (I ACa 646/20) zauważył, że w polskim porządku prawnym nie istnieje ustawowa definicja kredytu denominowanego i indeksowanego. W prawie cywilnym obowiązuje jednak koronna zasada swobody umów (art. 3531 KC). To zasada pozwalająca na elastyczne ukształtowanie stosunku prawnego. Zasada swobody umow znajduje zastosowanie także w ustaleniu obowiązków stron umowy kredytu.
Przywołując wskazane wyżej stanowisko Sądu:
„Przyjmuje się powszechnie, że kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej to kredyt udzielony w złotych polskich, którego kwota jest odnoszona do waluty obcej. Kredyt taki jest de facto kredytem złotowym, gdyż jedynie na skutek denominacji lub indeksacji jego saldo wyrażane jest w walucie obcej, do której kredyt został denominowany lub indeksowany”.
Oznacza to, że uruchomienie kredytu indeksowanego oraz denominowanego następuje w walucie polskiej. Saldo kredytu wyrażone w walucie obcej (na przykład frankach szwajcarskich) przelicza się na złote polskie po kursie z dnia uruchomienia kredytu. Spłata rat kredytu również następuje w złotówkach. W niewielu przypadkach w umowach kredytowych zastrzeżono spłatę bezpośrednio w walucie obcej. Warto również wspomnieć, że możliwość spłaty w CHF wprowadzono na mocy ustawy antyspreadowej z dnia 29 lipca 2011 r.
Kredyt indeksowany można rozpoznać po tym, że kwota kredytu wyrażona jest w złotych polskich, lecz wysokość sumy wypłacanej kredytobiorcy jest określana (indeksowana) według kursu innej waluty (np. CHF). Na podobnej zasadzie ustalana jest również wysokość rat kredytowych — każdą ratę przelicza się w dniu zapłaty na złotówki stosownie do kursu franka szwajcarskiego. W tym miejscu należy podkreślić, że przeliczenie rat następuje po kursie sprzedaży.
Przy kredycie denominowanym do waluty obcej bank udziela Kredytobiorcy kredytu w wysokości określonej kwoty wyrażonej w walucie obcej (np. CHF). Jednak bank wypłaca równowartość wskazanej w kwoty w złotówkach. Przy umowie tego typu kredytobiorca uzyskuje środki pieniężne w walucie polskiej, ale wysokość kredytu ustalona jest w walucie obcej. W momencie wypłaty kredytu następuje przeliczenie z CHF na PLN według kursu wymiany określonego przez bank.
Najwięcej problemów przysparza termin „kredyt waloryzowany”. Waloryzacja jest zasadą prawną mającą chronić wierzycieli (w tym banki) przed wysoką inflacją i innymi czynnikami wpływającymi na siłę nabywczą pieniądza. Pozwala ona zmieniać wartość pieniężną świadczenia (w tym spłatę raty kredytu) tak, aby wierzyciel otrzymał kwotę o takiej samej sile nabywczej, jak kwota, która została od niego pożyczona. Mówiąc krótko: waloryzacja określa zmianę siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania.
Czym zatem jest kredyt waloryzowany? Banki i niektóre sądy traktują to określenie jako synonim kredytu indeksowanego. Jednak w orzecznictwie ugruntowało się stanowisko, że waloryzacji poddaje się zarówno kredyty indeksowane, jak i denominowane kursem waluty innej niż waluta polska, odmawiając im charakteru walutowego (m.in. wyrok SN z dnia 30 września 2020 r., I CSK 556/18).
Zakwalifikowanie kredytu jako indeksowanego wprowadza względem frankowicza możliwość dochodzenia „odfrankowienia” zobowiązania. Roszczenie to polega na żądaniu usunięcia z umowy kredytowej mechanizmu indeksacji – jako postanowienia niedozwolonego – i przekształcenie kredytu frankowego na zwykły kredyt złotówkowy. „Odfrankowienie” kredytu prowadzi do uznania, że kredytobiorca od początku spłacał raty w zawyżonej wysokości, przez co bank zostaje zobowiązany do zwrotu nadpłaty.
W przypadku kredytu denominowanego wyeliminowanie postanowień abuzywnych powinno skutkować unieważnieniem umowy w całości. Sądy wskazują, że po usunięciu zakwestionowanych zapisów z umowy, staje się ona niemożliwa do wykonania. Po usunięciu klauzul abuzywnych zabraknie bowiem w umowie postanowienia, które określi sposób przeliczenia kwoty kredytu wyrażonej we franku szwajcarskim (CHF) na złotówki (PLN), jak i samą kwotę kredytu.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmowano dotychczas, że konsekwencją stwierdzenia niedozwolonej klauzuli umownej, spełniającej wymagania art. 3851 § 1 k.c. jest działająca ex lege sankcja bezskuteczności niedozwolonego postanowienia, połączona z przewidzianą w art. 3851 § 2 k.c. zasadą związania stron umową w pozostałym zakresie. Jednak już po wydaniu rozstrzygnięcia w sprawie C-260/18 Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 listopada 2019 (II CSK 483/18) przedstawił wykładnię uwzględniającą wnioski płynące z przedstawionej judykatury TSUE. Na tle sporów sporu o ważność umowy kredytu bankowego denominowanego (indeksowanego) do obcej waluty, w której treści znajduje się niedozwolona klauzula konsumencka dotycząca sposobu tej denominacji, rozstrzygnięcie powinno polegać na rozpatrzeniu w istocie jedynie dwóch możliwości:
Z całą stanowczością będziemy bronić stanowiska Sądu Najwyższego i liczymy, że oczekiwana uchwała Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 11/21) będzie powieleniem dotychczasowej linii orzeczniczej, a w szczególności dorobku Trybunału Sprawiedliwości UE (C-260/18, C-19/20 oraz C-212/20).
Jeżeli chcą Państwo unieważnić lub „odfrankowić” swój kredyt, zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem formularza lub pod numerem telefonu 71 333 90 90. Oferujemy darmową i niezobowiązującą analizę umowy kredytu, po której powiemy, co mogą Państwo zyskać, jeśli Państwa bank zastosował w umowie klauzule niedozwolone.
Nasze inne publikacje dotyczące kredytów frankowych:
Czy frankowicze powinni obawiać się roszczeń banków?
Prokuratura wspiera frankowiczów!
Jak wybrać kancelarię, która pomoże w sprawie kredytu frankowego?
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław
tel: 71 333 90 90
mail: kancelaria@chudzikowski.pl
Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899–291–43–44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3
53–314 Wrocław
Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001
Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved