Dobry prawnik od franków — jak wybrać kancelarię od kredytów frankowych?

Wraz z ujednoliceniem orzecznictwa frankowego i lawinowo unieważnianymi umowami kredytu CHF, Kredytobiorcy zaczęli masowo kierować do sądów powództwa przeciwko bankom o zwrot środków wpłaconych na poczet spłaty rat kredytu. Kolejne wyroki zapadające w sprawach frankowych dopasowujące się do silnie prokonsumenckiego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE, skłaniają do występowania przeciwko bankom na drogę sądową. Jak znaleźć wykwalifikowanego prawnika od kredytów CHF, który pomoże nam odzyskać utracone pieniądze? Poniżej przedstawiamy pięć punktów, które warto mieć na uwadze podczas szukania odpowiedniej kancelarii dla Frankowiczów.

Rok 2022 był jak do tej pory najlepszym rokiem frankowiczów.
Rok 2022 był jak do tej pory najlepszym rokiem frankowiczów.

1. Upewnij się, że rozmawiasz z adwokatem lub radcą prawnym

Na rynku pojawiła się znaczna ilość podmiotów oferujących pomoc w sprawach kredytów frankowych. Jednak wiele z nich nie posiada statusu kancelarii radcy prawnego ani kancelarii adwokackiej, a są to jedynie firmy odszkodowawcze.

Co ważne, funkcję naszego reprezentanta w sądzie może sprawować jedynie radca prawny lub adwokat. Oznacza to, że spółki z o.o. często oferując pomoc, są jedynie pośrednikiem pomiędzy klientem a prawnikiem. Jednak opłaty pobierane przez firmy tego typu mogą znacznie uszczuplić naszą kieszeń. Dlatego warto zwrócić się bezpośrednio do kancelarii oferującej pomoc frankowiczom. Warto również wspomnieć, że jeśli zdecydujemy się wybrać kancelarię prawną dla frankowiczów, będziemy mieli znacznie łatwiejszy kontakt z prawnikiem.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem kancelarii jest obowiązek posiadania przez adwokatów i radców prawnych ubezpieczenia OC. Jest to ubezpieczenie, które w swoim zakresie obejmuje między innymi ich odpowiedzialność cywilną prawnika wobec klienta. Co to oznacza dla nas? Załóżmy, że prawnik podczas prowadzenia naszej sprawy frankowej dokonał rażących zaniechań, przez które wyrządził nam szkodę np. gdy nie złożył w terminie istotnego pisma procesowego, które mogło wpłynąć na nasze roszczenie. W takim wypadku my, jako klient kancelarii frankowej, mamy prawo do wyegzekwowania rekompensaty w ramach OC. W przypadku korzystania z pomocy spółek z o.o. zajmujących się kredytami CHF nie jesteśmy zabezpieczeni w podobny sposób.

2. Sprawdź doświadczenie prawnika oferującego pomoc Frankowiczom

Ponieważ kredyty frankowe stały się w ostatnich latach popularną problematyką prawną, wielu prawników, w tym adwokatów i radców prawnych niemających wcześniejszego doświadczenia w tej tematyce, zajęło się również tą specjalizacją. Nie należy jednak ulegać złudzeniom: dobre przeprowadzenie sprawy frankowej jest nadal długim i żmudnym procesem, wymagającym posiadania nie tylko wiedzy stricte procesowej, ale także z zakresu finansów i prawa bankowego. Dlatego niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy prawnik, którego chcemy wybrać, oferuje pomoc Frankowiczom od niedawna. Z reguły adwokaci i radcowie prawni, którzy zajmują się sprawami frankowymi od kilku lat, będą znacznie bezpieczniejszym wyborem. Część radców prawnych i adwokatów, którzy prowadzili sprawy dotyczące kredytów frankowych przed głośnymi orzeczeniami TSUE czy niedawną opinią Rzecznika Generalnego w sprawie roszczeń banków dot. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, osiągali sukcesy pomimo z reguły nieprzychylnego Frankowiczom wczesnego orzecznictwa

3. Miej pewność, że prawnik skupi się na Twojej sprawie

Wielkość kancelarii nie jest wyznacznikiem jej jakości. Część kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi chwali się znaczną liczbą prowadzonych spraw. Jednak oznacza to, że prawnik prowadzący wiele spraw dotyczących kredytów CHF dysponuje ograniczonym czasem przypadającym na każdą z nich. Taka taktyka może być skuteczna w przypadku prowadzenia stosunkowo prostych spraw o unieważnienie umowy kredytowej. Należy jednak pamiętać, że niejednokrotnie sprawy frankowe okazują się w praktyce złożone, czego nie ułatwiają Frankowiczom banki, które próbują chronić się przed stratami. Dlatego przed oddaniem sprawy adwokatowi lub radcy prawnemu powinniśmy się zastanowić, jaka kancelaria należycie zajmie się zabezpieczeniem naszych interesów.

4. Nie musisz wybierać kancelarii frankowej ze swojego miasta

„Kancelaria dla frankowiczów Warszawa”, „prawnik franki Wrocław”, „kancelarie frankowe Poznań”… W wyszukiwarce pojawia się wiele zapytań związanych z kredytami we franku szwajcarskim. Wiele z nich to zapytania o lokalnych adwokatów lub radców prawnych. Warto podkreślić, że nie musimy wybierać kancelarii frankowej z naszej miejscowości. Wiele kancelarii oferuje prowadzenie sprawy dotyczącej unieważnienia umowy kredytów frankowych na terenie całej Polski. Dzięki temu możemy poszukać dobrego prawnika, który może okazać się skuteczniejszy niż kancelaria znajdująca się w naszej miejscowości.

Wybór odpowiedniej kancelarii prawnej jest pierwszym krokiem do zakończenia problemów z kredytem frankowym.
Wybór odpowiedniej kancelarii prawnej jest pierwszym krokiem do zakończenia problemów z kredytem frankowym.

5. Porozmawiaj z prawnikiem przed powierzeniem mu swojej sprawy frankowej

Rozmowa z prawnikiem specjalizującym się w sprawach frankowych może okazać się najważniejszym punktem przy wyborze kancelarii. Pozwoli nam przekonać się, czy adwokat lub radca prawny nam odpowiada. Niektóre kancelarie dla Frankowiczów oferują darmową analizę umowy kredytowej. Możemy wykorzystać tę okazję, żeby poznać nasze szanse w sprawie przeciwko bankowi. Dzięki temu podejmiemy świadomą decyzję, czy chcemy pozywać nasz bank i będziemy mogli lepiej przygotować się do procesu. 

Jest to także dobry moment na poznanie podejścia naszego prawnika do sprawy. Podczas wstępnych rozmów warto zapytać się wprost o kwestie związane z procesem. Uczciwy prawnik w większości wypadków nie będzie zapewniać, że nasza sprawa będzie łatwa i szybka. Oczywiście w tym momencie większość spraw frankowych kończy się sukcesem Frankowiczów, jednak w każdym przypadku istnieje choćby marginalne ryzyko przegranej. Warto także pamiętać, że wciąż większość sporów sądowych dotyczących kredytów CHF trwa latami. Jeżeli więc kancelaria frankowa zapewnia nas, że za dwa miesiące będziemy wolni od kredytu, powinna zapalić się czerwona lampka.

Przy okazji rozmowy powinniśmy dopytać się o koszty związane ze sprawą. Wynagrodzenie będzie zależne od wielu czynników, jednak pojawią się też wydatki niezależne od kancelarii. Wchodzą w to między innymi opłaty sądowe (do 1000 zł) i opłaty od pełnomocnictwa (17 zł). Może pojawić się również konieczność wpłaty zaliczki dla biegłego. Jest to wydatek w granicach 500-3000 zł. Co ważne, w przypadku prawomocnej wygranej, te wydatki zostaną nam zwrócone przez bank.

Dobra kancelaria frankowa to klucz do unieważnienia kredytu CHF

Powyższe porady powinny ułatwić Ci wybranie odpowiedniej pomocy prawnej. Znalezienie odpowiedniego prawnika może wydawać się trudnym i żmudnym procesem, jednak nasza praca może zostać nagrodzona skutecznym uwolnieniem się od kredytu frankowego i odzyskaniem pieniędzy od banku, co pozostaje nie bez znaczenia w kontekście ostatniego drastycznego wzrostu rat kredytu. Warto także pamiętać, że przez osłabiający się kurs złotego raty naszego kredytu mogą rosnąć. Unieważnienie niezgodnego z prawem kredytu frankowego pomoże nam uniknąć tego zagrożenia.

Oferujemy pomoc frankowiczom z całej Polski

Napisz do nas, jeżeli zastanawiasz się nad pozwaniem banku. Od 2016 roku pomagamy frankowiczom unieważniać kredyty frankowe i odzyskiwać nadpłaty. Oferujemy rzetelne stawki i pomagamy na terenie całej Polski. Oferujemy bezpłatną i niezobowiązującą analizę umowy kredytowej. Mamy doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących kredytów frankowych przeciwko większości dużych banków. Powiemy, czego możesz oczekiwać, jeśli zdecydujesz się pozwać bank. Napisz do nas na adres: kancelaria@chudzikowski.pl, prześlij zapytanie za pośrednictwem strony www.frankowicze.chudzikowski.pl lub zadzwoń pod numer 71 333 90 90.

Mogą również zainteresować Cię inne artykuły:

Skontaktuj się z nami

Kontakt

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899–291–43–44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3
53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2022 © all rights reserved

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.