Zbycie udziałów, których właścicielem jest fundacja rodzinna nie podlega opodatkowaniu podatkiem (CIT)

Zakres pytania o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 20 grudnia 2023 r. złożono do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie dotyczącej zbycia udziałów w spółce kapitałowej, której właścicielem jest fundacja rodzinna. Fundacja rodzinna w organizacji zwróciła się z pytaniem czy będzie mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 6 ust. 1 pkt. 25 ustawy o CIT, tzn. czy fundacja rodzinna zwolniona będzie od podatku dochodowego od osób prawnych w momencie zbycia udziałów spółki kapitałowej, w której w przyszłości będzie posiadała udziały.

Interpretacja

Dyrektor KIS wydając interpretację potwierdził, że zbycie udziałów spółki zwolnione jest w przypadku fundacji rodzinnych z podatku CIT. W konsekwencji stawka, o której mowa w art. 24r ust. 1, czyli „W zakresie w jakim fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej stawka podatku, o którym mowa w art. 19, wynosi 25% podstawy opodatkowania” – nie znajdzie zastosowania.

Podstawą prawną dla takiego stanu rzeczy jest przywołany już art. 6 ust. 1 pkt. 25 ustawy CIT. Analizy w tym miejscu wymaga również treść art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Jego treść wskazuje bowiem konkretny, wyodrębniony z treści ustawy Prawo przedsiębiorców zakres działalności gospodarczej możliwej do wykonywania przez fundacje rodzinne. W kontekście analizowanej sprawy fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą chociażby w zakresie: zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia, przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach, nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze.

Na podstawie artykułu 5 ustawy o fundacji rodzinnej dozwolone jest więc wykonywanie przez fundację rodzinną działalności gospodarczej w zakresie m.in. przystępowania do spółek handlowych, a także uczestnictwa w tych spółkach. Fundacja rodzinna może również nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne i prawa o podobnym charakterze. Ponadto, jak wynika z powołanego przepisu, fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą w zakresie zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania do praw wynikających z przystąpienia do podmiotów wymienionych w pkt. 3 artykułu 5 ustawy o fundacji rodzinnej.

W związku z tym czynności polegające na odpłatnym zbyciu udziałów przez fundacje rodzinnie mieszczą się w zakresie działalności wskazanej w art. 5 ustawy – jest to bowiem przejaw dozwolonej działalności fundacji rodzinnej. W konsekwencji nie ulega wątpliwości, że przychód osiągnięty przez fundację rodzinną z tytułu zbycia udziałów będzie objęty zwolnieniem z opodatkowania podatkiem CIT – stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. Fundacja nie będzie prowadziła działalności gospodarczej wykraczającej poza zakres wskazany w art. 5 ustawy.

Wnioski

Analiza powyższych regulacji doprowadziła do oceny, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność polegającą na zbywaniu praw wynikających z przystąpienia do spółek handlowych oraz podmiotów o podobnym charakterze mających swoją siedzibę w kraju lub za granicą, nawet jeśli takie prawa, składniki mienia zostały nabyte wyłącznie w celu ich dalszego zbycia. Oznacza to, że zbycie udziałów w spółce przez fundację rodziną nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ przychód ten zwolniony będzie z niego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 25 ustawy o podatku CIT.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 pkt 25, art. 6 ust. 6-7, 24r ust. 1 ustawy o CIT, art. 5 ust. 1 pkt 1, 3 i art. 5 ust. 3 ustawy o fundacji rodzinnej.

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane
    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2024 © all rights reserved
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.