Ukryte zyski Fundacji Rodzinnej: nieruchomości

Czy płacone przez Fundację Rodzinną na rzecz zarządzającego nieruchomością zależnego od beneficjenta, fundatora lub podmiotu powiązanego z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług zarządzania najmem Nieruchomościami będzie po stronie Fundacji podlegało opodatkowaniu 15% stawką CIT jako świadczenie w postaci ukrytych zysków?

Zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej

Skierowane do dyrektora KIS pytanie dotyczy sytuacji, w której fundacja powierzy zależnej od siebie spółce zajmującej się profesjonalnie zarządem nieruchomościami sprawowanie kontroli nad najmem nieruchomości wchodzących w skład majątku fundacji. Fundacja może powierzyć to zadanie podmiotowi niepowiązanemu lecz uważa to za bezcelowe posiadając odpowiedni podmiot w swoim majątku.

Nieruchomości należące do Fundacji Rodzinnej: nowego rozwiązania prawnego, które pomaga w pomnażaniu majątku rodzinnego.

Interpretacja indywidualna

Na podstawie analizy przepisów ustawy o fundacji rodzinnej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) dyrektor KIS wydał interpretację, w której stwierdził, że wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług zarządzania najmem nieruchomościami przez podmioty powiązane będzie podlegało opodatkowaniu 15% stawką CIT.

Do takiej tezy prowadzi wprost wykładnia art. 6 ust. 1 pkt. 25 w zw. z art. 6 ust. 6 ustawy o CIT. Pierwszy z przytoczonych przepisów zwalnia fundację rodzinną z podatku CIT, jednakże już w ustępie 6 tego artykułu znajdziemy informację o wyłączeniach  od ogólnej reguły „Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b i art. 24q.” Artykuł 24b zawiera zamknięty katalog świadczeń (w postaci ukrytych zysków), które opodatkowaniu podlegają:

Przez świadczenia w postaci ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 3, rozumie się:

3) świadczenia na rzecz beneficjenta, fundatora lub podmiotu powiązanego z beneficjentem, fundatorem lub fundacją rodzinną z tytułu:
a) usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych,
zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
b) wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7

Jak można zauważyć, w katalogu tym znalazło się miejsce dla czynności opisanej jako zarządzanie i kontrola. Słownik języka polskiego PWN zarządzanie utożsamia z pojęciem „kierowania, administrowania czymś”, natomiast kierowanie to „stanie na czele czegoś, wskazywanie sposobu postępowania”. W przypadku kontroli słownik PWN definiuje ją jako po pierwsze porównanie stanu faktycznego ze stanem wymaganym i ustalanie ewentualnych odstępstw, sprawdzanie, czy coś jest zgodne z obowiązującymi przepisami, po drugie nadzór nad czymś albo nad kimś, czuwanie nad prawidłowym przebiegiem czegoś wpływ na rozwój wydarzeń.

Usługi zarządzania najmem nieruchomości niewątpliwie mieszczą się w zakresie pojęć zarządzania i kontroli wskazanych w ustawie. W ramach bowiem zarządzania nieruchomościami zawierać będą się takie czynności jak udostępnianie lokali potencjalnym najemcom, obsługa usterek, negocjowanie umów, monitorowanie płatności, planowani lub wykonywanie prac aranżacyjnych, obsługa płatności. Dyrektor KIS zauważył, że wszystkie z wymienionych czynności charakteryzują usługę zarządzania. Skoro natomiast zarządzanie zostało na mocy art. 24b ustawy o CIT wyłączone przez ustawodawcę ze zwolnienia z podatku przyjąć należy w stosunku do niego 15% stawkę CIT jako świadczenia w postaci ukrytych zysków.

Wnioski

Częstym błędem jest analiza sytuacji jedynie w oparciu o przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Ukryte zyski nie są ograniczone wyłącznie do świadczeń w rozumieniu ww. ustawy, a co należy rozmieć przez świadczenia w postaci ukrytych zysków precyzuje także ustawa o CIT. Należy mieć na uwadze, że to rzeczywisty charakter wykonywania danej usługi będzie determinował to, czy wpisywać będzie się ona w wymienione enumeratywnie w ustawie wyłączenia, a nie na przykład nazwa nadana jej przez strony umowy.

Dlatego z powyższych powodów przyjąć należy, że w sytuacji wypłat z fundacji rodzinnej na rzecz zarządzającego nieruchomością powiązanego podmiotu wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług stanowi ukryty zysk fundacji rodzinnej, opodatkowany podatkiem CIT w wysokości 15%.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 pkt 25, art. 6 ust. 6, 24b i art. 24q ustawy o CIT

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP 899-291-43-44
Pl. Powstańców Śląskich 8/3 53–314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku 24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane
    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | 2024 © all rights reserved
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.