Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w 2021 roku — wzrór wniosku

Zastanawiając się nad kwestią złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy pamiętać, że jest ona uzależniona od statusu wnioskodawcy, w szczególności od okoliczności prowadzenia przez niego działalności gospodarczej. Kiedy i w jakim terminie należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Jakie zasady obowiązują przedsiębiorców oraz byłych przedsiębiorców składających wniosek o ogłoszenie upadłości? W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jeżeli osoba fizyczna niewykonująca działalności gospodarczej staje się niewypłacalna, z pomocą może przyjść wniosek o upadłość konsumencką. Czym jest upadłość konsumencka? To postępowanie sądowe, które ma na celu oddłużyć konsumenta oraz odzyskać należności wierzycieli.

Należy podkreślić, że postępowanie upadłościowe może być wszczęte tylko i wyłącznie na wniosek konsumenta. Wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie może zgłosić wierzyciel, prokurator, ani nikt poza niewypłacalnym konsumentem.

Przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe wprowadzają zróżnicowane regulacje dotyczące możliwości ogłoszenia upadłości. Ustawa przewiduje obostrzenia wobec przedsiębiorcy składającego wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Obostrzenia te wymagają od niego spełnienia określonych warunków. Należy nadmienić, że zasady te nie dotyczą osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (konsumenta).

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej — osoby fizyczne

W przypadku konsumentów ustawodawca nie wskazuje konkretnego terminu, w jakim mają oni złożyć wniosek. Ponadto, konsument ma prawo, a nie obowiązek do przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Oznacza to, że zadłużony konsument może zdecydować czy chce skorzystać z przysługującego mu prawa i złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Przypominamy, że upadłość konsumencka jest formą pomocy osobie, która nie potrafi wyjść ze spirali zadłużenia. Ze względu na ten fakt należy pamiętać, żeby wniosek o wypełnić zwięźle i szczerze. Sąd może oddalić wniosek, jeżeli uzna, że w trakcie postępowania dłużnik zataił ważne fakty. Wniosek może zostać oddalony również, jeżeli w ocenie sądu dłużnik celowo lub na skutek rażącego zaniedbania doprowadził do stanu niewypłacalności.

Upadłość konsumencka a byli przedsiębiorcy

Z uwagi na fakt, że ustawodawca wprowadził możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej również dla byłych przedsiębiorców. Osoby fizyczne, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej, mogą skorzystać z tego uprawnienia zaraz po wykreśleniu działalności z właściwego rejestru. Uprawnienie to przysługuje również wierzycielom byłego przedsiębiorcy, jednakże jedynie przez okres jednego roku od dnia wykreślenia działalności gospodarczej dłużnika z właściwego rejestru.

Formularz wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składa się na formularzu, który stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2015 r. Wniosek ten należy uzupełnić o dane personalne, miejsce zamieszkania, PESEL, wskazanie miejsc, gdzie znajduje się majątek dłużnika, a także aktualny i zupełny spis składników majątkowych wraz z jego szacunkową wyceną. Uzupełnienie wniosku wydaje się prostą czynnością techniczną, należy jednak pamiętać, że wniosek powinien zawierać także dobrze przygotowane uzasadnienie ze wskazaniem przyczyn niewypłacalności dłużnika. Uzasadnienie to będzie miało największy wpływ na uwzględnienie go przez rozpoznający go sąd.

Względy humanitarne

Godne uwagi jest, że ogłoszenie upadłości może nastąpić nawet w przypadku wystąpienia negatywnych przesłanek. Co więcej, do ogłoszenia upadłości konsumenckiej może dojść także jeżeli sąd doszuka się względów słuszności lub względów humanitarnych. Brak ustawowej definicji zarówno „względów słuszności” jak i „względów humanitarnych” umożliwia indywidualne podejście do każdej sytuacji.

Polecamy również inne artykuły dotyczące upadłości:

Jak wyjść z długów?,

Upadłość konsumencka — plan spłaty,

Prostsza upadłość konsumencka (2022) oraz

Nowe zasady upadłości jednoosobowego przedsiębiorcy (2022).

Skontaktuj się z nami

Adres

Plac Powstańców Śląskich 8/3 
53-314 Wrocław

Dane do faktury

Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
NIP: 899-291-43-44
Plac Powstańców Śląskich 8/3
53-314 Wrocław

Odwiedź nas na Facebooku

Nr konta w Nest Banku
24 2530 0008 2041 1071 5731 0001

    * Pola wymagane

    Kancelaria Chudzikowski S.K.A. | kontakt: kancelaria@chudzikowski.pl | 2023 © all rights reserved

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.